Czy chciałabym mieć rozmiar S?

Nosząc rozmiar L/XL często spotykałam się z falą krytyki oraz masą stereotypów.
Zdania takie jak „nie powinnaś tego nosić, bo wglądasz w tym grubo”, „nie powinnaś odkrywać nóg, bo masz cellulit” itp., sprawiały, że zaczęłam myśleć, że nosząc swój rozmiar nigdy nie będę mogła być w pełni szczęśliwa i piękna albo chociaż ładna lub akceptowalna. Ogólnie przyjęty ideał piękna, który był widoczny wszędzie (szczęśliwe szczupłe kobiety w reklamach, idealne aktorki w filmach, a nawet realne kobiety, które sporą część życia spędzają w pogoni za perfekcją) chyba każdą (i każdego!) z nas wprawił nieraz w kompleksy, a ja – wtedy wrażliwy na wszystko dzieciak – nie byłam oczywiście wyjątkiem.

Zaczęłam po prostu myśleć, że perfekcyjny wygląd (ogólnie perfekcyjne wszystko) równa się szczęście. Nawet nie pomyślałam o tym, że może warto byłoby zaakceptować i pokochać siebie taką jaka jestem. Naprawdę – nawet mi to nie przyszło do głowy! Wtedy marzyłam o tym, aby mieć rozmiar S i robiłam różne głupie rzeczy, by to osiągnąć. Na szczęście „wtedy” było parę lat temu, a od tego czasu udało mi się już zrozumieć parę bardzo ważnych rzeczy.

Po pierwsze – zrozumiałam, że z nienawiścią do tego kim jestem, jaka jestem, nic dobrego nie zdziałam, a wręcz zrobię sobie krzywdę – tak więc pierwszym krokiem do szczęścia okazało się po prostu polubienie siebie.
Po drugie – uświadomiłam sobie, że nikt nie jest idealny, nawet te przepiękne, szczęśliwe panie w reklamach, robiące idealny obiad dla idealnego męża. W końcu uwalą sobie czymś ten piękny fartuszek i przypalą naleśnika. W końcu będą mieć żylaki od gotowania w tych szpilach (serio, kto by wytrzymał dwugodzinne bieganie po kuchni w 10-centymetrowych szpilkach?!).
Po trzecie zaczęłam zauważać, że to właśnie te nieperfekcyjne rzeczy sprawiają, że jesteśmy tak naprawdę piękni. To dzięki nim jesteśmy wyjątkowi i niepowtarzalni i to że odstają one od ideału nie znaczy, że nie są piękne.
Piękno nie jest czymś, co powinno się zamykać w jednym schemacie.
Piękno ma wiele kształtów, kolorów, rozmiarów.
Wszystko i wszyscy mogą być piękni.
Masz piegi? Czad! Nie masz? Taki sam czad.
Masz talię osy? Super! Nie masz? Co z tego, nie musisz (nadal tak samo super!).
Po czwarte – mamy jedno życie i ono wcale nie jest tak długie, jak się wydaje. Po co więc marnować je na dążenie do czegoś, do czego wszyscy każą nam dążyć? Po co być nieszczęśliwym przez to, że nie możemy być takimi, jakimi większość chce nas widzieć?Po co wściekać się na siebie za każdym razem kiedy nam nie wychodzi coś, czego nawet nie jesteśmy pewni, czy naprawdę chcemy?
Lepiej po prostu skupić się na tym co MY mamy i czego MY tak naprawdę pragniemy i cieszyć się życiem. I to właśnie prowadzi do najważniejszego wniosku, do jakiego udało mi się szczęśliwie dojść.

Do cholery, może ja tak naprawdę wcale nie chcę się wcisnąć w tę nieszczęsną S-kę? Może rozmiary możemy sobie po prostu sami wybrać, tak samo jak np. hobby? Niektórzy są szczęśliwi kiedy malują obrazy, niektórzy czują się spełnieni, kiedy uprawiają jakiś sport. W ten sam sposób niektórzy mogą być szczęśliwi nosząc rozmiar S, a niektórzy mogą się czuć najpiękniej w XL.
I to jest bardzo w porządku!

W tej chwili mojego życia mogę śmiało powiedzieć, że nie – nie chciałabym mieć rozmiaru S. Nawet chyba nie umiałabym go mieć. Po prostu zaakceptowałam to, jaka jestem i jest mi dobrze, co więcej czuję się szczęśliwa. Gdyby tak nie było, to bym to zmieniła – jasne, ale tylko gdybym sama tego chciała.

Żeby jednak nie było tak bardzo kolorowo i idealnie (o zgrozo!) – oczywiście jak chyba każda z nas mam gorsze dni (jeśli jesteś wyjątkiem, to proszę zdradź swoją tajemnicę!), kiedy gdy przechodzę obok lustra, to przyspieszam i udaję, że ono nie istnieje, bo nie mam ochoty na siebie patrzeć. Oczywiście, że nie wszystko we mnie się mi podoba i ciągle pracuję nad tym, żeby siebie coraz bardziej akceptować. Ważne w tym wszystkim dla mnie jest to, żeby wiedzieć, że to całkiem normalne. Mamy prawo się tak czasem czuć, mamy też prawo chcieć w sobie coś zmienić, jeśli czujemy, że uczyni nas to tak naprawdę szczęśliwszymi.
Róbmy to po prostu z akceptacją, miłością i szacunkiem do samych siebie – nic na siłę!
Jak dla mnie to jest właśnie kluczem do wszystkiego 🙂

Długo zbierałam się do tego posta i jest on dla mnie bardzo ważny, dlatego mam nadzieję, że może trochę Wam pomogłam albo chociaż dodałam otuchy 🙂

Co Wy o tym wszystkim myślicie? Jesteście szczęśliwe nosząc rozmiar, który nosicie, czy może pracujecie nad nim i chcecie coś w sobie zmienić? Piszcie! Chętnie poznam Wasz punkt widzenia 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s