Wiem, że lubisz kolory, babciu.

Chciałam porozmawiać z babcią o modzie. Babcia lubi zaskakiwać, więc do rozmowy zaprosiła dziadka. Razem porozmawialiśmy o modzie i jej tle – wojnie, biedzie, miłości i szczęściu w nieszczęściu.

Ja: Skąd brałaś swoje ubrania? W jakich sklepach je kupowałaś?

B: Nie było gotowych rzeczy. Wszystko szyły krawcowe domowe. Ani jednej rzeczy (podkreśla). Jeździłyśmy do Bielska kupować materiał i później dawałyśmy sąsiadkom do uszycia.

Ja: Jaka była moda w czasach młodości Twojej?

B: Była moda na ciemne rzeczy. Granatowe, czarne. Miały paski od góry na dół albo różne kwiaty. Spódnice były często plisowane, wszystko kloszowane. Sukienki też.

Ja: A jaka była długość sukienek i spódnic?

B: Pod kolano, wszystko było pod kolano. Do pół łydek najczęściej. Nie nosiło się wtedy mini spódnic – nie, nie, nie w moich czasach. A to był rok jakoś tysiąc dziewięćset sześćdziesiąty. Ja mówię o tej modzie, nie wiem czy cię to interesuje…

Ja: Interesuje, o tych właśnie czasach chciałabym się czegoś dowiedzieć.

B: No, to w tysiąc dziewięćset pięćdziesiątym ósmym brałam ślub z dziadkiem i wtedy się już tak nosiło.

Ja: A jak wtedy wyglądałaś? Jakie wtedy były fryzury, jak się czesało?

B: Ja wtedy włosy miałam długie i nosiłam warkocz zawinięty w taką „czubę”. Nie było w ogóle farbowania włosów, a włosy miałam czarnusieńkie, tak jak teraz siwe (śmiech). I bardzo gęste i długie.

Ja: Słyszałaś coś o modzie w innych krajach? Na przykład z Włoch, czy Francji.
B: Raczej nie. Człowiek nie był do przodu, nic się nie wiedziało. Była, powiem ci, taka ciemnota. Nic się nie wiedziało, nie było się jak i gdzie czegoś dowiedzieć. Nie było czegoś takiego, że człowiek wiedział, gdzie jaka moda jest.

Ja: Skąd brałaś materiały, żeby szyć swoje ubrania?

B: W Andrychowie nie było raczej żadnych sklepów. Materiały kupowaliśmy w Kętach i Bielsku. To tam były najbliższe sklepy. Najczęściej się jeździło do Bielska, gdzie były zakłady włókiennicze i dzięki temu był duży wybór. Ale tkaniny i tak były głównie czarne, ciemne.

Ja: Jakich materiałów się wtedy używało?

B: Materiały… No wtedy była modna na przykład kremplina, taka sztuczna i się z niej robiło sukienki i spódnice. Zapisz sobie dobrze. Chociaż to już było trochę później, w latach sześćdziesiątych. Był też batyścik, taki cieniutki materiał, tak się nazywał. Takie cieniutkie rzeczy się z niego szyło. Jeszcze wełenkę kupowałyśmy na sukienki i płaszczyki. Nie było wtedy tych takich materiałów, jak stylon. Nie było jeszcze tego.

Ja: Z czego te materiały były robione?

B: Była bawełna, bo były zakłady, które ją robiły, takie jak te w Bielsku. Jedwab był, ale bardzo drogi. Był też tak nazywany przez nas milanówek, taki cieniutki, wyglądał jak jedwab, ale był mniej przyjemny. Z niego są te takie chusteczki leciusieńkie, co się pod szyję daje. Milanówek, to był bardzo powiewny materiał i bardzo lekki. Więcej materiałów nie pamiętam. Były chyba tylko takie. Często były plisowane.

Ja: Jakie ubrania nosiło się w zimie?

B: W zimie był flausz – tak się nazywał materiał na płaszcze. Były one jak najprostsze. Najczęściej z tyłu na środku od góry na dół przecięty i zszyty. I kieszenie zawsze były, głównie takie „wpuszczane”. Nie było prawie w ogóle wyboru krojów ani materiałów. Wszystko było takie samo: nudne, smutne i mało kolorowe. Jak zima. Tylko tak było cały czas, nawet na wiosnę. Przynajmniej na wsi… Może w mieście coś inaczej było.

Ja: Wiem, że lubisz kolory, babciu.

(śmiech)

B: Jeszcze był czas lat sześćdziesiątych, kiedy kobiety nosiły buty – narciaki. Były bardzo modne. Wyglądały jak do nart – „biegówek” – buty. To było coś wielkiego, jak któraś panna miał takie. Nosiły panie też oficerki; takie wysokie, czarne, niesznurowane tylko wciągane. Narciaki babcia też miała. Na gotowo zrobione miałam (przez szewca). Szpic był kwadratowy, a cały but sznurowany i masywny taki. Noga do tego była chuda, ale narciok był (śmiech). No taka była moda, a każda z nas trochę chciała tej mody u siebie. Były modne buty robione ze świńskiej skóry. Może trochę źle mówię, bo nie były modne, bo nie za bardzo je lubili. Ale dużo panien je miało, bo były bardzo tanie. I bardzo zimne były. Bardzo. W zimie było strasznie zimno w nich. To jest skora, która przepuszcza zimno. Nie było innych skórzanych butów robionych za te pieniądze, niestety. Ja to wszystko pamiętam i jeszcze do dziś mi zimno. Jak było 30 stopni mrozu, a my staliśmy na przystanku, to było tak zimno, że myślałam, że mi pierś rozerwie, a nogi zamarzną. Były później takie czerwone.

Ja: Jakie były dodatki? Nosiłaś jakieś kolczyki naszyjniki?

B: O! (babcia widocznie się ożywia)… Nosiło się też, nosiło. Kolczyki się nosiło, korale się nosiło. Takie duże i kolorowe na sznurkach. Klipsów jeszcze wtedy nie było, ale te kobiety, które miały jakieś pieniądze, to przebijały sobie uszy i nosiły wtedy kolczyki takie okrągłe, jak ja teraz mam. Korale były bardzo różne: okrągłe, plecione… Dekolty były bardzo skryte, nie było w ogóle ich widać, więc chciałyśmy je trochę ozdobić. Nie było głębokich wycięć – absolutnie. Lekko coś tam może było odkryte albo całkiem pod szyję schowane. Często się dawało jeszcze do tych ciemnych bluzeczek i sukienek na przykład białe kołnierzyki. Haftowane albo robione na szydełku, albo uszyte. Jeszcze mankiety jasne tez były do rękawów. Udawały koszule (śmiech).

Ja: Bardzo pomysłowe.

B: Taka właśnie była moda; było biednie, więc musieliśmy kombinować. Taka moda jakaś wielka zaczęła się dopiero za dziesięć lat, w tysiąc dziewięćset sześćdziesiątym roku. Wtedy były te pończochy – stylony. Były drogie bardzo, a jak się zepsuły, to był taki punkt, gdzie się naprawiało pończochy, bo nie było za co kupić nowych. Tam się je naprawiało za niewiele. Ze trzy razy naprawiałam swoje stylony. Była tam taka pani, która miała taką lampkę i tam naprawiała te „oczka”. Tak się chodziło w nich długo.

Ja: To zupełnie inaczej, niż teraz. Teraz jak się coś zepsuje, to się to wyrzuca do kosza.

B: Coś ty, wtedy tak nie było. Nie mieliśmy pieniędzy na nowe rzeczy, więc trzeba było dbać o to, co jest i naprawiać dużo razy, aż się całkiem nie rozleciało.

(Robimy chwilę przerwy. Po chwili babcia już jest gotowa do dalszej rozmowy, ale na nieco inny temat).

B: Co ci jeszcze powiedzieć? O randce może ci opowiedzieć coś?

Ja: (śmiech) Bardzo chętnie posłucham.

B: Babcia nie miała tak dużo randek, bo my mieliśmy takie grupowe spotkania. Było nas dużo. Dużo młodzieży i bardzo często się wszyscy spotykaliśmy. Całe lato chodziliśmy na spacery do lasu. Chodziliśmy i zwiedzaliśmy. Nie jeździliśmy nigdzie, tylko chodziliśmy. Mieliśmy akordeonistę i były koleżanki i koledzy, i tak spędzaliśmy razem czas. W zimie jak nie było prądu jeszcze… Bo to był rok jakoś pięćdziesiąty piąty i wtedy nie było jeszcze prądu. Prąd przyszedł w pięćdziesiątym ósmym. Wtedy to czytaliśmy książki. Całe wieczory zimowe spędzaliśmy na czytaniu książek. Kolejka była i każdy czytał. Tak wyglądały moje młode lata. W pięćdziesiątym piątym byłam jeszcze panną, a w pięćdziesiątym ósmym wzięłam ślub…
Nie było radia ani telewizji, ale robiliśmy takie potańcówki; raz u jednej koleżanki, raz u drugiej.

Ja: Brzmi bardzo miło. Skąd braliście muzykę na tych potańcówkach?

B: Młodzież nasza. Mieliśmy swoją orkiestrę, swoich grajków. Siedzieliśmy i bawiliśmy się przy lampie naftowej. Dziadek tu przyjechał w pięćdziesiątym ósmym w maju, zrobili tu światło w lipcu, a ślub mieliśmy w listopadzie.

Ja: Musiało być wam bardzo ciężko bez prądu.

B: Było bardzo ciężko. Nie można było nic kupić, bo nie było pieniędzy, ale też brakowało rzeczy w sklepach. Słodziliśmy sacharyną, takim słodzikiem. Nie było cukru za bardzo wtedy. Na niedzielę kupowaliśmy najtańszą kiełbasę, jaka tylko mogła być i ogórki z beczki, kiszone. Najtańsze były właśnie ogórki na wagę sprzedawane i jeszcze była taka najtańsza kiełbasa. W tygodniu to ja nawet nie chcę mówić, co jedliśmy.

Ja: No powiedz, proszę.

B: W tygodniu jedliśmy dużo fasolki i kwaśnego mleka. Dużo mieliśmy w lecie ogórków, a w zimie kiszonej kapusty. Robiliśmy kwaśnicę i placki drożdżowe w jesieni
z jabłkami, śliwkami i z dynią. Dynie sadziliśmy i robiliśmy marmoladę. Kładliśmy ją na placek, a na to jeszcze sypaliśmy kruszonkę.

Ja: To dlatego teraz tyle tych placków drożdżowych pieczesz!

(śmiech) Ja je lubiłam i nadal lubię bardzo. Kojarzą mi się z młodymi latami.

(dziadek wchodzi, babcia go zatrzymuje)

B: Tadek, ja to dobrze opowiadam?

(Babcia streszcza dziadkowi całą naszą rozmowę)

Dziadek: Przyjechałem tu sto kilometrów, żeby zrobić prąd na wsi.

Ja: To jak się poznaliście?

B: Oni tutaj robili światło, instalowali całą wioskę i dziadek tutaj został, bo mu się babcia spodobała i taką sobie babcię wziął. No nie taką, jak teraz – takiej by nie chciał (śmiech)

Ja: Co ty nosiłeś, dziadku, w czasach w których poznałeś babcię?

D: Skarpetki były modne kolorowe, ale chodzili dużo w białych skarpetkach. Można było poznać, że ktoś jest ze wsi po białych skarpetkach ubrudzonych błotem (śmiech). Były mokasyny, zegarki szwajcarskie… To znaczyło, że chłopak był bogaty, jak nosił zegarek szwajcarski na ręce.

B: Pamiętam, że miał wiatrówkę* i jeden garnitur, w którym chodził i w którym się później ze mną ożenił.

D: Prawda, a koszule były takie sztuczne, co powietrza nie przepuszczają. Z Czech je przywozili. Ortalionowe płaszcze były też bardzo modne, takie nieprzemakalne.

B: ja ci powiem jak my spaliśmy. Na łóżkach były takie sienniki, w siennikach była napchana słoma i na tym spaliśmy. Ty nie wiesz jakie to było… Ja się teraz dopiero dowiedziałam, że najlepsza słoma do spania, to była owsiana. To lekarze zawsze mówili, żeby taką dzieciom dawać. Niby nie przepuszczała z ziemi zimna, ale i tak bardzo trzymała wilgoć.

D: Może się napijemy winka?

Ja: Chętnie… Jaki wtedy był alkohol?

(babcia i dziadek się uśmiechają)

B: Było to co zrobili, taki samogonek. Mało kupowali, głównie robili.

D: Zwykła czysta była, ale przede wszystkim księżycowa.

Ja: Co to była ta księżycowa?

D: No księżycowa, bo się wieczorem i w nocy robiło. A samogonna, bo sami sobie robiliśmy. (śmiech)

Ja: Dobre to wino. Też księżycowe?

D: (śmiech) Co tam jeszcze chciałaś wiedzieć?

Ja: Może opowiesz jeszcze coś o męskim ubiorze?

D: W zimie chodziliśmy w takich spodniach, jakby narciarskich. Do tego były buty nad kostkę, takie jakby trochę oficerki, trochę krótsze niż u panien. Ze świńskiej skóry, bo najtańsza była, ale zimna taka…

B: Ja jeszcze miałam takie buty, słuchaj! Wtedy były modne, takie jakby z węża skóry. Pawłowski* te buty robił i ja się tak uparłam, bo bardzo chciałam mieć te buty i on pewnego razu mi zrobił. Tyle się uparadowałam w nich! Wszystkim się pokazywałam i nikt inny nie mógł kupić tego buta, bo to zrobił specjalnie dla Nastusi (śmiech).
Nastusię lubili wszyscy. Powiem ci, bardzo mnie lubili ludzie. Nigdy nie miałam konfliktów. Nigdy się nie gniewałam z kuzynkami i koleżankami. Nigdy się nie kłóciłyśmy, nawet jak cały dzień razem pracowałyśmy. Jak coś jednej nie pasowało, to się rozmawiało, a nie robiło się konflikty.

Ja: To też zupełnie inaczej niż w obecnych czasach. Mam wrażenie, że wszyscy wokół są uwikłani w jakieś konflikty.

B: Nie, wtedy tego nie było. Jakoś się ludzie nie przejmowali tak bardzo, nie urażali… A z ubrań co chcesz jeszcze wiedzieć?

Ja: Zawsze mi się podobały te wszystkie Twoje chustki, które nosisz na głowie. Wtedy chyba też się takie nosiło, prawda?

B: O, nosiło się, nosiło. Chustusie na głowie się często nosiło. Było zimno, więc się nakrywało nimi głowę albo szyję. Najpopularniejsze chustki, to były tybetki. Były bardzo kolorowe i miały różne wzory. Były jeszcze takie chusty duże, nie pamiętam jak się nazywały, ale chyba były wełniane. Już trochę mniej ładne i kolorowe, ale ciepłe.

Ja: Dobrze, że chociaż przez takie dodatki można było wnieść trochę koloru do stroju. Dziadku, a jak było z męskimi rzeczami? Były kolorowe, jakoś przyozdabiane?

D: Coś ty… Nawet koszule męskie były takie oszukane – był tylko kołnierz i przód sięgający do guzików marynarki. Ludzie musieli kombinować, bo nie było pieniędzy. Nikt nigdy nie mógł ściągnąć marynarki, bo miał tylko ten przód i kołnierz (śmiech). Zaraz po wojnie chodziliśmy w drewnianych butach – drewniaki się nazywały. Na wierzchu była skóra ze świni, a spód był drewniany.

Ja: Pamiętasz jak ludzie ubierali się podczas wojny?

D: Podczas wojny, to nie było żadnej mody! W jednym ubraniu chodziło pięcioro dzieci w domu. Jak do kościoła się szło, to jeden musiał iść, a drugi dopiero jak tamten wrócił, żeby ubrać jego ubranie. Nie było w czym chodzić do kościoła nawet.

B: Taka wtedy była Polska. Ograbiona do zera. Wszystko wyzbierali.

D: Tak było. Ksiądz chodził po kolędzie i było nas pięcioro w domu. Matka nie miała, w co ubrać dzieci. Ubierało się tylko dwoje i one tylko były. Ale to nic, bo reszta się i tak bała księdza. Siedzieli za piecem i żałowały tylko, że nie dostaną obrazków.

Ja: Czego się bali?

D: Ja nie pamiętam sam.

B: Przypomniało mnie się coś! Papierosy machorkowe paliliśmy. Kręcone w bibułki
w palcach. Nie było maszynek. Wszystko ręcznie tylko robiliśmy. Pamiętam nawet, że sadziliśmy tytoń koło domu, bo drogi był i nie mogliśmy kupować, więc trzeba było sadzić.

Ja: Co jeszcze uprawialiście w ogrodzie?

Nie było żadnych prawie jarzyn. Nie było. Tylko jakieś ziemniaki, kapusta, groch, trochę owsu i żyta. Trochę marchewki czasem urosło i pietruszki. Bardzo złe urodzaje były. Źle się uprawiało ziemię. Człowiek sadził, a nic nie chciało urosnąć. To był czas po wojnie zaraz. My byliśmy wtedy młodzieżą powojenną.

Ja: Jakie różnice były między wsią a miastem?

B: Były kobiety lepiej ubrane, to na pewno.

D: Poznałeś wieśniaka po tym, że żeby dość do miasta, to musiał iść po błocie, bo nie było dróg i od tego był cały brudny. Jak już doszedł do miasta, to gębę otwierał
i patrzył, bo nic nie widział przez te kamienice wielkie (śmiech).

Ja: Co było na wystawach okiennych w sklepach? Jakie w ogóle były sklepy?

B: Były sklepy spożywcze i z materiałami. Sprzedawali sól, naftę, ocet… Wszystko było pakowane w takie szare torebki. Nie było w ogóle koloru i ładności.

D: Dużo było w sprzedaży końskiej kiełbasy. Kiedyś ludzie nie znali jej do końca i się bali, ale jedli.

B: Trudno się nam żyło bardzo. Ciężko było. Człowiek się martwił o wszystko.

Ja: Mimo wszystko mam wrażenie, że jednak byliście szczęśliwi i się kochaliście.

B: Dziecko, tylko tyle nam zostało. Czytaliśmy książki i razem spędzaliśmy czas.

Ja: A jakie książki były w szkołach?

D: Stery były w szkołach, chyba podczas wojny. Na książeczkach modlitewnych się uczyliśmy czytać i pisać.

B: Mieliśmy tablice takie i rysie. Na tym się pisało. Można było to zapisać i zmazać,
i znowu pisać.

Ja: Były jakieś magazyny, gazety „typowo” kobiece?

B: Były takie przyjaciółki, na szarym papierze, brzydkie jak noc. Najgorszy papier to był. „Przyjaciółka”, to była najpopularniejsza gazeta, przynajmniej na wsiach, bo
w mieście może coś więcej kupowali.

Ja: Było tam coś o modzie?

B: Nic nie było raczej. Nikt się tak naprawdę wtedy modą nie interesował za bardzo. Może gdzieś w miastach, ale u nas tylko się dbało o to żeby było co zjeść i żeby była nafta, żeby można czymś poświecić i tyle.

Ja: Mimo wszystko chyba chciały kobiety dobrze wyglądać?

B: Chciały, jak to kobiety, ale inne rzeczy były ważniejsze. Miały te długie spódnice; do kostek najczęściej. Majtek nie nosiły, bo spódnice długie, to po co majtki (śmiech). Jedynie jakaś halka była zakładana pod spód, bo te spódnice były takie nieprzyjemne. Żadne kolana nie wystawały… Wszystko było ozdabiane brożkami, wstążkami, dużo było we włosy wpinane, ale trudno to było kupić nawet, bo siedziałyśmy w domu z dziećmi albo tylko do pracy, a miasto było aż siedem kilometrów stąd.

Ja: Jaką miałaś pracę?

B: Pracowałam najpierw w sanatorium w Kętach, takim dla dorosłych. Tam zostałam przyjęta, ale bardzo krótko pracowałam – tylko tydzień, bo nie było czym jeździć. Później poszłam do AZPB. Miałam szesnaście lat i uczyłam się tam na maszynach włókienniczych robić. Nie wolno było takich młodych przyjmować, ale mnie wzięli.

Ja: Mieliście telewizor albo radio?

B: Radio mieliśmy w pięćdziesiątym ósmym, jak się pobraliśmy. Telewizor kupiliśmy sobie sześć lat po ślubie. Wcześniej były już, ale nas nie było na to stać.

Ja: Co było wtedy w telewizji?

B: Czarno-biały obraz i mówili, co chcieli. Były filmy, na przykład „Czterej pancerni i pies”. No, i takie które to mówiły, jak to dobrze jest w Polsce (śmiech). Ludzie nic nie wiedzieli. Nic zagranicznego nie było. Nie można było się niczego dowiedzieć ani wyjechać. Jakby ktoś czegoś z zagranicy słuchał, to się źle kończyło. Była propaganda.

D: Zamykali cię jakbyś coś złego na państwo powiedział. Przyjeżdżali, zabierali
i rozstrzelali. Było radio Wolna Europa…

Ja: Co to było za radio?

B: Było radio Wolna Europa, ale nie wolno było tego słuchać. Słuchali tego tylko wieczorem, w nocy, przez słuchawki. Ludzie chcieli wiedzieć przecież, co się gdzieś na świecie dzieje.

D: W nocy mówili ludzie do Gierka: „Gierku, Gierku, ty zastanów się, co będziesz dalej robił”. Bardzo zadłużyli Polskę. Bardzo źle było.

Ja: Co było w tym wszystkim najgorsze?

B: Pamiętam, że jak skończyłam szkołę, to złożyłam papiery w Suchej Beskidzkiej, żeby zostać przedszkolanką, bardzo chciałam, i zostałam przyjęta, ale tata zaczął mówić: „a kto będzie na ciebie nakładał… Trzeba jeździć, a jesteś najstarsza, musisz się, dziećmi zająć”. To nie ta, że ludzie nie chcieli się uczyć – chcieli, ale była bieda i były ważniejsze rzeczy. Tata tak narzekał, bo sam robił od wypłaty do wypłaty. Ja taka byłam bystra. Mnie wszędzie wysyłał. Jak tata wypłatę miał, to ja szłam po niego do Andrychowa na nogach, po tym błocie siedem kilometrów i był tam taki sklep, gdzie był cukier, trochę pieczywa i tam na zeszyt zapisywali. Jak była wypłata, to cała tam prawie szła na to wszystko. Zawsze najstarsze dziecko było najbardziej rodzicom pomocne. Nie byliśmy nigdy wygłodzeni, ale bieda była okropna. Jakoś zawsze się staraliśmy jej zaradzić, ale było ciężko… Pamiętam, że miałam takie długie włosy,
a rodzice nie pilnowali ich, bo też nie było czym to pielęgnować, nie było za co. Kto to teraz pamięta jakieś wszy… Mnie tak w głowę wtedy gryzł, jak byłam młodziutka. Pamiętam, że ciocia chciała mnie zabrać do Wadowic, żeby pokazać świętą Teresę w kaplicy i ja tak się stresowałam… Nabrałam nafty i głowę wysmarowałam tą naftą, bo chciałam zabić te wszy i myślałam, że głowa mi odleci. Nikt dziecku nie miał jak powiedzieć, co ma robić i pomóc. Na szczęście chociaż te wszy wszystkie zginęły. Wyczesałam się sama i wymyłam włosy. Skóra była oparzona, ale uplotłam warkocza i wyglądałam ładnie.

Ja: Czułaś czasem jakiś żal do rodziców?

B: Nie miało się żalu, bo rodzice przecież nie mieli pieniędzy na nic. Chcieli jak najlepiej. Była taka bieda, że mama jak ściągnęła pościel z kołdry, to tak leciało dużo tych pierzy, bo zrobiły się dziury. Było już wszędzie pozaszywane dużo razy, ale trzeba było znowu naprawiać, bo nie było pieniędzy, żeby mieć nowe. Trzeba było wyprać pościel zaraz bardzo wcześnie rano, żeby było co ubrać na kołdrę, bo przecież nie było nic na zmianę…
Bieda, bieda i jeszcze raz bieda i zmartwienie o to, czy będzie za co i o czym żyć… Zresztą szkoda już więcej coś gadać, Monisiu…

(babcia wstaje od stołu, podchodzi do lodówki)

B: Chcesz mleczka się napić?

Ja: Chcę.

 

Babcia i Dziadek będą w tym roku świętować sześćdziesiątą rocznicę ślubu. Od zawsze podziwiam ich miłość, która przetrwała tak trudne czasy, wychowała pięcioro dzieci, w tym moją mamę. Miłość, która trwa do dziś. Miałam to szczęście mieszkać z nimi pod jednym dachem przez prawie 20 lat. Jeść z nimi naleśniki, pić ukochane mleko, którym babcia mnie do dziś częstuje i przeglądać kolorową (równie kolorową jak moja) szafę babci.
Myślę, że w mojej rodzinie są dwie osoby, które mogłoby swoją miłością do siebie i innych przenosić góry – babcia i dziadek.
Są też dwie osoby, które są najbardziej szalone i roztrzepane – ja i babcia.

 

27048607_10210877398360223_901071569_o
babcia w młodości
27016504_10210877397640205_1494189817_o
dziadek podczas pracy
26996476_10210877397280196_1694584392_n
zdjęcie ślubne babci i dziadka
27018476_10210877397600204_1425495583_o
babcia i dziadek, ze swoją najstarszą córką, przed budową naszego domu rodzinnego
27017068_10210877397520202_1475069832_o
Babcia, dziadek i ich trzy córki, w tym moja mama (najbardziej po lewej) 
27046731_10210877397240195_822390007_o
babcia i dziadek ze wszystkimi swoimi dziećmi

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s